Rekuperacja

Rekuperacja jest procesem odzyskiwania ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i przekazanie go do powietrza nawiewanego, bez wymieszania się tych dwóch strumieni. Urządzenie, w którym zachodzi ten proces nazywamy rekuperatorem.

 

Rys. 1 Schemat działania rekuperatora

rekuperacja1

Proces rekuperacji Składa się z dwóch etapów:

Etap I - Ciepło rozgrzanego powietrza zostaje przeniesione na powierzchnię wymiennika ciepła,

Etap II - Ciepło z ogrzanej wcześniej powierzchni zostaje przekazane do powietrza świeżego, nawiewanego do wnętrza budynku.

 

Nowopowstające budynki charakteryzuje wysoki poziom szczelności, zarówno w kwestii montażu okien i drzwi, jak również doboru izolacji termicznej. To samo dotyczy kwestii wymiany okien i drzwi w budynkach już istniejących. Rozwiązania tego typu mają niekorzystny wpływ na odpływ wilgoci i zużytego powietrza, co powoduje problem zaduchu, powstania pleśni oraz grzybów. Rekuperacja pozwala na stały dostęp do świeżego powietrza bez wychodzenia z domu, eliminując problem wilgoci, grzybów, wirusów, alergenów czy dwutlenku węgla.

Co zyskujesz?

Rekuperacja zapewni w Twoim domu:

  • Zdrowie Twoje i Twoich najbliższych - dużo wyższy komfort, lepsze samopoczucie poprzez eliminację wszelkich zanieczyszczeń powietrza, nieprzyjemnych zapachów i regulacji wilgotności powietrza.

  • Oszczędność – niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%). Ponadto daje możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją oraz z budowy wszystkich lub części kominków do wentylacji grawitacyjnej

  • Wygoda i komfort – wymiana wilgotnego powietrza eliminuje wszelkie zanieczyszczenia powietrza, nieprzyjemne zapachy i reguluje wilgotność powietrza. Znika problem zaparowanych okien i luster oraz obecności komarów, much i innych insektów.

 

System wentylacyjny z odzyskiem ciepła oparty na rekuperatorze (rekuperacja) zapewnia zatem odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka.

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji!!

Nasza firma opracuje dla Ciebie indywidualną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązanie wentylacji mechanicznej dla Twojego domu.

biuro@ekopompaciepla.pl

 Rekuperacja to nowoczesny sposób na ogrzewanie budynków. Dzięki tej technologii można skutecznie odzyskiwać ciepło z powietrza wywiewanego z wnętrza, które następnie przekazywane jest do świeżego powietrza nawiewanego do wnętrza. Rekuperacja jest możliwa dzięki zastosowaniu urządzenia o nazwie rekuperator. Prawidłowo wykonana instalacja rekuperacji jest w stanie poprawić znacznie wydajność ogrzewania, zwłaszcza w nowych budynkach, które ze względu na konstrukcję i zastosowane materiały są bardziej szczelne. Tam, gdzie szczelność jest zbyt wysoka, często pojawiają się problemy z nadmierną wilgocią, co z kolei prowadzi do powstawania grzybów i pleśni na ścianach. Rekuperacja jest w stanie usunąć ten problem, szybko poprawiając jakość powietrza, które jest wolne od groźnych alergenów, strzępków grzybów i nadmiernej wilgoci. Dzięki rekuperacji można oddychać zdrowym powietrzem wolnym od zanieczyszczeń i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Koszty ogrzewania domu spadają nawet o 50%, a obsługa całego systemu jest wyjątkowo wygodna, co powoduje, że jest ona wskazana dla każdego, kto chciałby korzystać z przyjemnego, ekologicznego i wydajnego ciepła bez skomplikowanych prac. Nasza firma specjalizuje się w projektowaniu i montażu instalacji wentylacyjnych wyposażonych w rekuperatory. Pomagamy w doborze optymalnych urządzeń do rekuperacji, dlatego wybierając naszą obsługę, uzyskują Państwo kompleksowe wsparcie z indywidualnie dopasowaną ofertą. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług!